Concurenta

1IBM

Lupta pentru sefia clasamentului general se ascute. RINF ramane in frunte, dupa ce a reputat victoria cu numarul 7 in Etapa a VIII-a, fiind urmata, la doar 3 puncte, de Power Net si IBM, care au castigat cel de-al saselea lor meci. Urmatoarele doua etape se anunta incendiare: IBM si RINF se dueleaza in Etapa a IX-a, iar Power cauta o victorie cu RINF in Etapa a X-a, dupa ce a depasit si IBM. “Ne simtim ca la echipajele de 8+1 de la kayak-canoe in lupta cu IBM”, spun jucatorii de la RINF.

1Power

Dintre cele trei, Power Net a avut, in Etapa a VIII-a, cel mai facil adversar - Endava 2.

S-a terminat 6-1 in favoarea “portocalei mecanice”, gratie reusitelor lui Eduard Dimitriev, Mihaita Spataru (dubla), Ionut Geampalia (dubla) si Andrei Popa. Pentru Endava 2, golul a fost adus de Mirel Visan.

Power Net va avea meci tare in etapa urmatoare, cu IT Crew, echipa care ocupa locul 6 in Clasamentul general provizoriu, cu 5 victorii si 3 infrangeri.

IBM, condusa la pauza, invingatoare la final

Ultima infrangere a IT Crew a intervenit chiar in Etapa a VIII-a, in fata IBM. Partida a fost spectaculoasa, baietii de la Stefanini si Luxoft intrecandu-se in bare. Astfel, dupa doar doua minute de joc, mingea sutata de IT Crew la poarta IBM sare din bara-n bara si apoi iese din teren. Minutele 4 si 10 au adus inca doua bare pentru IT Crew, ghinionist fiind Solomon Coriiu. Cristi Tocitu sparge gheata doua minute mai tarziu, deschizand scorul pentru IT Crew. In ciuda efortului depus de trupa IBM, mingea a refuzat sa intre-n poarta adversa pana la pauza.

In repriza secunda, IBM a turat motoarele si a intors rezultatul. “Fery” a readus egalitatea pe tabela in minutul 24, iar jocul in fata portii adverse facut de Cezar Ene a dat roade doua minute mai tarziu. El trimite mingea-n ate pe langa portarul Cristi Uzuna, dupa un dribling scurt si aduce IBM-ul pentru prima oara in avantaj. Dragos Motrea si acelasi Cezar Ene au inchis tabela la 4-1 pentru campioana en-titre, in fata unei echipe IT Crew lovita de ghinion in fata portii.

“Ne simtim ca la echipajele de 8+1 de la kayak-canoe in lupta cu IBM”

“Am venit cu totii mai devreme sa vedem meciul dintre IBM si IT Crew. La pauza ne-am dus sa ne schimbam si eram relativ relaxati stiind ca rezultatul era 1-0 pentru IT Crew. Cand ne-am intors de la vestiare, IBM intorsese rezultatul si ne-am enervat. Am decis sa castigam meciul cu Ymens si am reusit, desi n-a fost usor”, a declarat Alex Mavrodin de la RINF.
Ymens a dat o replica solida RINF-ului; “gasca nebuna” a alergat 19 minute dupa primul gol care i-a fost adus de Mihai Ispas, dupa o pasa a lui Marius Potolea. 1-0 la pauza.

In ultima vreme, cand Ispas a dat gol pentru RINF, a dat si Alex Mavrodin si viceversa. Situatia s-a repetat si acum. La noua minute dupa reluarea partidei, fundasul “Mavro” a urcat la o faza fixa si a facut 2-0. Dupa asistul din prima repriza, Marius Potolea a revenit cu gol in minutul 32.

1RINF

Ymens a continuat sa lupte si, in minutul 35, Radu Lacatus a reusit sa-l invinga pe portarul RINF, Catalin Buceceanu, reluand mingea-n plasa dupa o repunere de la margine. 3-1 si RINF ramane neinvinsa dupa opt etape. “Ma bucur ca a dat Mihai gol, ca doar asa as fi putut s-o fac si eu”, a glumit Alex Mavrodin dupa partida.

RINF a savurat victoria, insa este cu gandul la infruntarea cu IBM. “Ne simtim ca la echipajele de 8+1 de la kayak-canoe in lupta cu IBM, si stim ca trebuie sa tragem tare, ca si pana acum. Mihnea este un fel de Elisabeta Lipa pentru noi. Ii lipseste megafonul. Vrem ca meciul direct de etapa viitoare sa fie cel decisiv in stabilirea castigatoarei campionatului. Adica sa batem! Speram ca si galeria noastra magnifica sa ne fie alaturi in efectiv complet si sa ne poarte, ca de obicei, spre victorie”, a declarat Mavrodin.