Festival de goluri

Etapa 11 gemini

Cristi Popescu de la Gemini este al patrulea jucator din Superliga IT&C 2014 care reuseste penta-trick-ul in aceasta editie a Superligii IT&C. In total, in primele doua partide disputate din etapa a XI-a a Superligii s-au inscris 20 de goluri: un penta-trick, un hat-trick, cinci duble si doar doua reusite singulare.

Nici nu incepuse bine partida Gemini - IBM si Cristi Popescu deschidea scorul cu bara-gol. Doua minute mai tarziu, la un corner al Gemini, Fery recupereaza mingea, fuge ca din pusca spre careul "verzilor" si ii paseaza lui Cezar Ene care trimite mingea-n ate printre picioarele portarului Croitoru. In doar cateva momente insa, Croitoru isi ia revansa. El repune mingea-n joc cu o aruncare lunga, pana la Laurentiu Militaru aflat in preajma careului advers. Acesta preia, dribleaza si face 2-1.

Minutele 8 si 9 aduc inca doua goluri, primul pentru Gemini - prin Laurentiu Militaru - si al doilea pentru IBM, din gheata lui Cezar Ene. Un sut la coltul lung, de la jumatatea terenului, al lui Mihai Manu si un altul din 3 metri al lui Cristi Popescu duc scorul la 5-2 la pauza pentru Gemini.

In primul minut dupa reluarea partidei, la un atac al Gemini, Militaru recupereaza mingea din picioare portarului IBM si ii paseaza scurt lui Popescu care face 6-2. Andrei Buhus revine cu gol pentru IBM in minutul 24, insa "verzii" raspund cu inca doua reusite ale lui Cristi Popescu. 8-3 scorul final si a noua victorie consecutiva pentru Gemini.

Victoria cu numarul 7

Etapa 11 stranierii

Un hat-trick si trei duble s-au inscris si in infruntarea dintre Power Net si Stranierii IT. Ocupanta locului doi in clasamentul general a deschis repede scorul, in minutul 2, prin Ionut Popescu. "Popica" a mai dat doua boabe pana la pauza - trecandu-si in palmares al treilea hat-trick in Superliga 2014 - si, gratie inca unei reusite a lui Bogdan Neagu, Stranierii conduceau cu 4-0 la pauza.

Dupa reluarea partidei, golurile au continuat sa curga si nu mai putin de trei jucatori au bifat dubla: Alex Savian de la Power Net si Bogdan Neagu si Rares Sinca de la Stranierii. S-a incheiat 7-2 si Stranierii ajung la 22 de puncte in clasamentul general.