Vodafone urca in clasament

IMG 9097 m7

Echipa telecom a trecut peste infrangerea la limita in fata vicecampioanei 2016 si si-a trecut in palmares a doua victorie, la finele unui meci foarte disputat cu mai bine clasata reprezentativa a Misys. La randul sau, "gasca nebuna" a RINF-ului, desi diminuata substantial pe motiv de evadare-n vacanta, a depasit cu 2-0 NTT DATA, conservandu-si locul secund cu 16 puncte acumulate din cinci victorii si un egal.

Dupa victoria cu Orange si infrangerea dramatica cu vicecampioana RINF, trupa Vodafone a inceput determinata partida cu Misys. Dupa cinci minute de joc umar la umar, Alexandru Ghitan rupea echilibrul pe tabela pentru echipa telecom, iar golgheterul Victor Papuc isi facea si el datoria un minut mai tarziu, aprinzand "focul" sub talpile adversarilor. Misys a apasat acceleratia, luand cu asalt poarta adversa, insa norocul nu i-a suras. Mai mult, un pas gresit in aparare si Adrian Vacariu o taxa cu inca un gol in minutul 19. Abia inainte de fluier Gabriel Stanciu spargea ghinionul, dar Misys intra la pauza condusa cu 1-3.

Dupa reluare, jucatorii Misys au devenit tot mai amenintatori in atac, creindu-si ocazii, in timp ce Victor Papuc incerca sa-si mobilizeze colegii amintindu-le din cand in cand ca, desi au un avantaj de doua goluri, acesta poate fi usor surmontat. Si portarul telecom a inceput sa-si "biciuiasca" coechipierii tot mai des si apasat, pe masura ce presiunea "inamica" crestea si avea tot mai multe mingi de parat. In minutul 26 insa, defensiva Vodafone avea sa cedeze si Bogdan Balaceanu puncta pentru 2-3, dandu-le aripi celor de la Misys care s-au aruncat cu arme si bagaje-n atac in cautarea egalarii... Concentrati pe atac, ei au lasat-o insa mai moale cu tactica si jocul "om la om" pe care l-au practicat cu succes in ultimele meciuri si Victor Papuc avea sa-i taxeze iar pe contraatac, pacalindu-l pe aparatorul menit si pe portarul Erdal Erol Ibraim ce-i ieise-n intampinare. O fenta si un sut cu efect din apropierea careului si Vodafone avea iar doua goluri avans.

Pe final, Misys a atacat "pe semicerc", ca la handbal; fara efect. Iar Vodafone a mai scapat o data pe contraatac si a inchis tabela la 5-2, bifand a doua victorie.

"Le multumim pentru fair play adversarlor"

IMG 9696 m7

In doar sapte oameni, gasca RINF-ului a muncit pentru victoria cu NTT DATA. Valentin Sava a deschis repede scorul pentru vicecampioana, insa mai apoi "gasca nebuna" fie s-a proptit in apararea adversa, fie a sutat pe langa. Abia in minutul 27 Robert Bucur reusea golul cu numarul doi in fata unui adversar care se misca tot mai bine dar care n-a reusit sa-si faca loc peste portarul Catalin Buceceanu.

"A fost un meci greu; nici conditiile meteo nu ne-au ajutat, avem si multi absenti, plecati prin vacanta, ca asa suntem noi, un grup unit si plecam cu totii in vacanta de-o data. S-a simtit lipsa lui Mihnea Pirvulescu... dar am castigat fara el. Le multumim pentru fair play adversarlor si le uram succes mai departe", a declarat Catalin Buceceanu, capitanul RINF la final.

"Am jucat bine, insa evident ca ei au fost mai buni - isi stiu pozitiile, se cunosc; noi inca invatam din mers", au comentat si baietii de la NTT DATA.