Trei restante castigate si podium provizoriu

IMG 2329

Sfarsit de vara prolific pentru Misys: 4-1 cu Wipro, 4-2 cu Softvision si 6-2 cu IBM in sesiunea de restante. Rezultate care au adus-o la un total de 29 de puncte, cu unul mai mult decat Endava - pe care a scos-o de pe podiumul provizoriu. Cu noua victorii, doua egaluri si doua infrangeri in 13 meciuri, Misys este la egalitate de puncte cu RINF. Cele doua au remizat in tur, dar RINF a jucat doar 12 meciuri pana acum si are un golaveraj mai bun.

La o minge sutata-n bara de Valeriu Neculae de la Wipro in primele minute de joc, Gabriel Stanciu - alias Olteanu' - a deschis scorul pentru Misys cu o "bomba" de la distanta. Mai apoi Taner Harsali a testat vigilenta apararii si l-a luat la tinta pe portarul Erol Ibraim din situatie de unu la unu, insa Wipro nu s-a lipit de gol. Norocul le-a suras tot celor de la Misys, o dubla a lui Alexandru Untaru ('19 si '21) ducandu-i la trei goluri avans. Valeriu, Taner, Liviu Lazar si Alexandru Bujicu si-au intensificat raidurile in incercarea de a reveni, insa tot Misys a gasit drumul spre gol in minutul 35 prin Valentin Varvarichi. Un minut mai tarziu, Bujicu spargea ghinionul, insa aceasta avea sa ramana singura reusita.

Dupa o scurta pauza de tras sufletul si de hidratare, Misys revenea in teren cu Softvision. Si primea gol dupa sase minute de joc de la Iulian Musat.

IMG 2468

Softvision a reusit sa-si conserve avantajul timp de zece minute, insa Olteanu' a lovit pe final de repriza de doua ori ('16 si '17), bagand Misys la pauza in avantaj. Alex Mavrodin si Valentin Varvarichi cu un super-gol au marit avansul dupa reluare. Misys parea sa se indrepte catre inca un 4-1, insa chiar inainte de fluier Mihai Robert Stoean in executa pe portarul Erol Ibraim, inchizand tabela la 4-2.

In a doua zi de restante, joi, Misys a revenit in arena pentru infruntarea cu IBM, o echipa luptatoare, vitezista si tare incomoda. Cele doua au facut spectacol, mergand umar la umar o buna bucata de vreme.

IMG 2740

Dupa suturi in bara impartite frateste, Radu Alecu deschidea tabela pentru IBM in minutul 13, iar Alex Mavrodin egala doua minute mai tarziu; Catalin Trifanescu a adus iar IBM-ul la carma in minutul 24, dar Olteanu' raspundea cu gol in minutul 25. Din pacate pentru IBM, Misys a reusit sa rupa ritmul prin aceiasi Mavrodin si Olteanu', care au facut 4-2 pana in minutul 26. "Nemtii" s-au luptat din greu sa revina, insa Mavrodin si Olteanu' au mai punctat cate o data fiecare pe final, ambii bifand hat-trick-ul.

Este de remarcat forma - sau norocul :) - lui Gabriel Stanciu - Olteanu' - care, in aceste trei meciuri, a marcat de sase ori - adica 2 x numarul de goluri reusite de el in toate cele 10 meciuri disputate in turul 2017.