Revansa

cofei st

Duel nebun intre Avira si Orange, cu 16 goluri pe tabela, din care 6 semnate de Bogdan Cofei, "mijlocasul anului" in editia 2016. "Ne bucuram ca am putut sa ne luam revansa; anul trecut am avut doua infrangeri cu Orange", au comentat invingatorii.

Echipele de pe locurile al IV-lea si al V-lea in 2016 au oferit un regal fotbalistic in prima etapa de Fotbal pentru IT&C din 2017. Orange a deschis ostilitatile in minutul 2 cu o bijuterie de gol direct din corner, marca Florentin Andrei, insa Avira a raspuns "provocarii" adversarilor cu cinci reusite pana la pauza, dintre care patru i-au apartinut lui Bogdan Cofei, "mijlocasul anului" in editia 2016.

Iuresul ofensiv al Avira a continuat si in debutul reprizei secunde, Cofei ducand scorul la 7-1 in doar trei minute. Frustrati de evolutia jocului si de incercarile ratate de a marca, jucatorii Orange si-au dublat eforturile si, intr-o rabufnire de orgoliu, Mihai Dragomir inscria golul cu numarul doi in minutul 25. Desi Mihai Tudorache a facut 8-2 rapid, golul lui Dragomir le-a dat incredere baietilor in portocaliu si Alexandru Liviu Nedelcu si Florentin Andrei reduceau si ei din diferenta. Ultimele cinci minute de joc au fost incendiare si au adus inca patru reusite impartite frateste. S-a terminat 10-6, un scor incredibil daca tinem cont ca portile la noul teren sunt ceva mai mici si impresia generala a fost ca, in aceste conditii, vom vedea mai putine goluri...

"A fost greu. Ne bucuram ca am castigat pentru ca anul trecut am avut doua infrangeri cu Orange; ne bucuram ca am putut sa ne luam revansa", a declarat Alexandru Frigioiu, liderul Avira. "Anul acesta tragem la podium", a adaugat el.

"Un meci greu, ca de inceput... Trebuie sa ne obisnuim cu terenul, avem si cativa jucatori noi. Oricum, felicitari echipei adverse; au alergat mai mult ca noi, bravo lor", a comentat si Serban Lia, managerul Orange.