2-4, scorul etapei

Endava Asesoft p1

Patru dintre meciurile Etapei 6 s-au terminat cu scorul de 2-4 sau 4-2: Endava-Asesoft, Oracle-NOD, Tremend-Orange si IT United – Arsis Vodafone.

Primul 2-4 s-a inregistrat in infruntarea dintre Endava si Asesoft. Endava a deschis scorul in minutul 6, prin capitanul Iurie Panzaru si a reusit sa-si pastreze avantajul pana aproape de pauza. Abia in minutul 17 Lucian Mihai de la Asesoft a reusit sa-l invinga pe portarul Alexandru Berindei si sa readuca egalitatea. Cea de-a doua repriza a inceput tot sub semnul echilibrului, la golul din minutul 24 al lui Ionut Iordachescu, Endava raspunzand in minutul 25 cu o reusita a lui Radu Traistaru. Jocul s-a incins, ambele echipe continuand sa atace poarta din toate unghiurile, din careu, din corner sau de la mare distanta. Norocul a fost de partea Asesoft, care a reusit sa mai inscrie de doua ori - o data din penalty. Un penalty aparat in prima faza de portarul Endava; insa mingea respinsa de Berindei a fost inhatata de Asesoft si infipta implacabil in ate.

Oracle n-a mai reusit sa desfaca NOD-ul

Oracle NOD p2

Baietii de la NOD si-au luat revansa in fata Oracle, prima echipa care a reusit sa-i invinga in Sezonul regulat (in Etapa 7).
“Tricolorii” manageriati de Octavian Soimu au inceput meciul de Superliga in forta, deschizand scorul inca din primul minut prin Iacob Talker. In minutul 9, NOD-ul a restabilit egalitatea prin Catalin Munteanu.
Cu un lot subtiat de accidentari, Oracle a ramas, in minutul 13, si fara golgheterul Erol Cicek, care a primit rosu pentru un fault. Cu un om in plus, NOD a apasat pe acceleratie si a inscris golul doi in minutul 16, prin Razvan Diaconaru, proaspat revenit pe teren dupa o accidentare. Dupa pauza, NOD a mai marcat doua goluri. Oracle a atacat cu inversunare, “tricolorii” incurajandu-se la fiecare faza si strigandu-si “haideti ca putem”. Insa tensiunea si precipitarea in unele faze i-a tinut departe de gol. Abia in minutul 39 Iacob Talker a reusit sa-l invinga iar pe portarul NOD, Mihai Farcas, insa Oracle n-a mai avut timp sa recupereze diferenta de doua goluri pana la fluierul de final.

Orange, a doua victorie

Tremend Orange p3

Etapa 6 a fost una perfecta pentru Orange care si-a trecut in cont a doua victorie in Liga IT&C dupa 40 de minute de fotbal intens in compania Tremend.
Partida a inceput sub semnul echilibrului, scorul fiind deschis abia in minutul 16 de Florin Niculae de la Orange. “Tabela” a ramas neschimbata pana spre finele celei de-a doua reprize. In minutul 30, Alin Niculescu a reusit egalarea, insa Tremend n-a apucat sa se bucure prea mult. Doar un minut mai tarziu Razvan Rosculet le-a “gaurit” plasa portii, pentru ca in minutul 33 Ovidiu Grosu sa mareasca avantajul Orange la doua goluri.
Cu doar doua rezerve pe banca, Tremend nu s-a lasat intimidata de iuresul Orange si a continuat sa atace, in minutul 36 Alexandru Gorgoi reusind sa-l invinga pe portarul Sorin Fador. Ultimul cuvant l-a avut insa Orange, care a marcat in minutul 40 prin Alexandru Onea, ducand scorul la 4-2.

IT United trage tare pentru titlul Ligii
IT United Arsis p4

Baietii de la Freescale, Total Soft, Pluriva si Vodafone reuniti in IT United si-au adjudecat a 5 victorie consecutiva in Liga IT&C, dupa ce au trecut cu 4-2 de Arsis Vodafone. In prima repriza cele doua echipe au jucat de la egal la egal, ambele inscriind cate doua goluri in poarta adversa pana la pauza. A doua repriza a apartinut insa IT United, care a mai infipt mingea-n poarta de doua ori, in ciuda reflexelor excelente aratate de portarul Arsis Vodafone.
Instalata confortabil pe locul 2, IT United este deja cu gandul la retur si la meciul din Etapa 8 cu Stranierii IT – singura echipa de care s-a impiedicat pana acum in Liga IT&C si, totodata, lider neinvins.